REGULAMIN ROZGRYWEK

>>> Również do ściągnięcia w wersji na WORD'a (65 KB) <<<

OGÓLNE ZASADY DZIAŁANIA I UCZESTNICTWA W PIŁKARSKIEJ LIDZE OSADY JANA

§ 1

1. Piłkarska Liga Osady Jana została utworzona w celu uprzyjemnienia ludziom życia.
2. Każdy uczestnik bierze udział w meczach ligowych na własną odpowiedzialność.
3. Organizator nie ponosi w szczególności odpowiedzialności za wypadki i kontuzje wynikłe w czasie uczestnictwa w Piłkarskiej Lidze Osady Jana.
4. Wszelkie dane osobowe będą wykorzystane tylko w celach organizacyjnych Piłkarskiej Ligi Osady Jana.
5. Wszelkie sprawy, których nie reguluje regulamin rozstrzyga i interpretuje Prezes działający w porozumieniem z Radą Ligi.
6. Dopuszcza się możliwość zmiany w regulaminie w trakcie trwania sezonu celem jego udoskonalenia.
7. Każda osoba i drużyna, która uczestniczy w Piłkarskiej Lidze Osady Jana jest zobowiązana do przestrzegania niniejszego regulaminu.

§ 2

1. Każda drużyna, która zadeklaruje chęć przystąpienia do rozgrywek Piłkarskiej Ligi Osady Jana powinna posiadać nazwę drużyny, kolor koszulek, piłkę do gry i maksymalnie 12 osobową kadrę.
2. Każda drużyna musi wytypować Przedstawiciela reprezentującego interesy drużyny (najlepiej z dostępem do internetu), który będzie wchodził w skład Rady Ligi.
3. Każda drużyna uiszcza 100zł wpisowego.
4. Każdy z trzech pierwszych walkowerów kosztuje drużynę 20zł (3 x 20zł).
5. W przypadku uzyskania przez daną drużynę kolejnych walkowerów należy wpłacić kolejne kwoty (40zł za każdy mecz przegrany walkowerem) Organizatorowi do dwóch tygodni od zakończenia danego spotkania. W razie nie wpłacenia danej kwoty w wymaganym terminie Organizatorowi drużyna zostaje wykluczona z rozgrywek z wszystkimi tego konsekwencjami.
6. Uzyskane kwoty z walkowerów przeznaczone zostaną na nagrody i wydatki organizacyjne.
7. Za zdobycie mistrzostwa ligi (1 miejsce w tabeli) drużyna otrzymuje Puchar Ligi. Puchar ten jest przechodni i należy go zwrócić Prezesowi przed rozpoczęciem kolejnej edycji Piłkarskiej Ligi Osady Jana.

§ 3

1. Tworzy się Radę Ligi w której skład wchodzą Przedstawiciele wszystkich drużyn uczestniczących w rozgrywkach Piłkarskiej Ligi Osady Jana wyłonieni zgodnie z § 2 ust. 2 oraz Prezes
2. Do zadań Rady Ligi należą wszystkie sprawy dotyczące Ligi nie zastrzeżone dla innych organów.
3. Głosowanie w Radzie odbywa się bezwzględną większością głosów oddanych przez obecnych na zebraniu Rady. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa.
4. Zebrania Rady zwołuje Prezes Ligi w razie konieczności podjęcia uchwał w sytuacjach przewidzianych w niniejszym regulaminie oraz w innych przypadkach kiedy uzna to za konieczne. W szczególnych sytuacjach Radę Ligi może zwołać większość jej członków. O zwołaniu zebrania należy poinformować członków Rady przynajmniej na 3 dni przed terminem zebrania przy użyciu telefonu, emaila lub osobistego kontaktu, chyba że wszyscy członkowie Rady wyrażą zgodę w danym przypadku na krótszy termin. Jeśli przynajmniej jedna trzecia członków Rady nie została poinformowana o terminie zebrania (w szczególności jeśli nie można się było z nimi skontaktować), zebranie nie może odbyć się w tym terminie, a osoba zwołująca zebranie podejmie kroki by poinformować wszystkich członków rady o nowym terminie zebrania z zachowaniem terminów wspomnianych wcześniej.
5. Prezesem Ligi jest Mariusz Zębik, który podejmuje wszelkie czynności organizacyjne związane z funkcjonowaniem Ligi oraz rozporządza i dysponuje funduszami Ligi.
6. W kwestii rozporządzeń funduszami ligi Prezes podejmuje decyzję po zasięgnięciu rady Zarządu Ligi.
7. W przypadku spornych sytuacji dotyczących rozgrywek rozstrzyga Prezes Ligi jednoosobowo.
8. Jeżeli którakolwiek ze stron sporu nie zgadza się z rozstrzygnięciem Prezesa może zażądać rozpoznania sprawy przez Zarząd Ligi.
9. Rada Ligi na pierwszym spotkaniu wybierze Zarząd Ligi w którego skład wejdzie trzech wybranych członków zarządu oraz Prezes Ligi.
10. Zarząd rozstrzyga sprawy większością głosów. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Prezesa. Nie można wstrzymać się od głosu. Dla przeprowadzenia głosowania konieczne jest zapoznanie się przez wszystkich członków Zarządu ze sprawą, przy czym nie wyklucza się głosowania przy użyciu sposobów porozumiewania się na odległość (telefon, email)
11. Od rozstrzygnięcia Zarządu można odwołać się do Rady Ligi, przy czym strona odwołująca się składa w takim przypadku Prezesowi kaucję w wysokości 50 zł. W przypadku nieuwzględnienia odwołania przez Radę kaucja zostaje przekazana do dyspozycji Prezesa, który przeznaczy ją na cele nagród i wydatków organizacyjnych. Dla podjęcia uchwały przez Radę potrzebna jest w tym przypadku obecność na głosowaniu przynajmniej dwóch trzecich członków Rady.

OGÓLNE ZASADY ROZGRYWANIA SPOTKAŃ LIGOWYCH

§ 4

1. Wszystkie mecze będą rozgrywane na boisku SP. nr 10 w ustalonym terminie.
2. W razie niemożliwości rozegrania spotkania na SP. nr 10 z powodu zalania murawy lub zbieżności terminów z organizowanym festynem dopuszcza się możliwość rozegrania meczu na innym boisku za obopólnym porozumieniem stron.W razie porozumienia obu drużyn co do przeniesienia spotkania na inny dzień ale braku porozumienia co do daty i godziny jego rozegrania termin rozegrania spotkania ustala Prezes.
3. Jeżeli mecze nie będą sędziowane, obydwie drużyny przeciwne powinny przestrzegać ogólnych przepisów gry w piłkę nożną a sytuacje kontrowersyjne rozstrzygać na zasadzie obopólnego porozumienia.
4. Zabroniona jest brutalna gra faul i niesportowe zachowanie. W przypadku nadużyć Prezes lub Zarząd Ligi po wcześniejszych upomnieniach danego zawodnika może zawiesić jego występy lub usunąć go z ligi.
5. W przypadku jakichkolwiek awantur oraz bójek, podczas, przed i po zakończonym spotkaniu prowokator lub prowokatorzy zostają ukarani zakazem występów w trzech kolejnych spotkaniach. Dopuszcza się możliwość ukarania jednej bądź obu drużyn walkowerem oraz zastosowania dalszych konsekwencji o których decyduje Prezes.
6. Zabronione są wszelkie przejawy chuligaństwa i wandalizmu na stadionie i w jego obrębie pod groźbą ukarania drużyny walkowerem, karą finansową, wykluczeniem z ligi i innymi konsekwencjami. Te same sankcje nakłada się na drużyny wobec niewłaściwego zachowania kibiców danej drużyny.
7. Dopuszczalna jest tylko gra w miękkim obuwiu (trampki, adidasy, "Lanki")
8. Okres transferowy trwa w przerwie pomiędzy sezonami oraz po zakończeniu I rundy rozgrywek i trwa do momentu rozpoczęcia II kolejki rundy rewanżowej.
9. Można dopisać zawodników w drużynach, które nie zgłosiły pełnej kadry (12 osób) do momentu rozpoczęcia II kolejki I rundy.
10. Zakaz wypożyczeń obowiązuje przez cały czas trwania sezonu. Sankcją za uczestnictwo nieuprawnionego zawodnika w spotkaniu jest ukaranie drużyny w której występował walkowerem.
11. Drużyna przeciwna w przypadku wątpliwości co do któregoś z zawodników, ma prawo żądać okazania dowodu tożsamości w celu udowodnienia wpisu do składu danej drużyny. W przypadku gdy dany zawodnik nie posiada przy sobie żadnego dowodu tożsamości, zobowiązany jest go przedstawić do końca następnej kolejki spotkań Prezesowi lub przeciwnikowi. Stosuje się przepis § 4 ust. 10.
12. W sytuacji, gdy mecze będą sędziowane, wszystkie zaistniałe sytuacje interpretuje i rozstrzyga arbiter. Wprowadza się również kary czasowe oraz karę meczu za przewinienia zawodników.
13. Zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania elementarnych zasad kultury i szacunku wobec sędziów. Za słowne znieważenie sędziego słowne, sędziemu przysługuje prawo do zastosowania kar regulaminowych: 2 minuty, 5 minut i kary meczu (do kary meczu dochodzi automatycznie kara 5 minut). W przypadku czynnego znieważenia sędziego przysługuje sędziemu prawo do kar jak wyżej oraz prawo do przerwania meczu i oddanie sprawy do rozpatrzenia Zarządowi Ligi. Każda sprawa związana z czynnym znieważeniem sędziego będzie rozpatrywana przez Zarząd Ligi, który zdecyduje o karze dla zawodnika dopuszczającego się wykroczenia. W skrajnym przypadku Zarządowi przysługuje prawo do wykluczenia z ligi drużyny, której zawodnik lub zawodnicy dopuszcza się znieważenia sędziego.
14. Otrzymanie kary meczu automatycznie powoduje odsunięcie zawodnika od następnego spotkania. W przypadku kolejnych nadużyć lub ekscesów zawodnika sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia przez Zarząd Ligi.

§ 5

1. Wszystkie mecz trwają 2 x 45 minut (z przerwą 15 minutową po pierwszej połowie spotkania) Dopuszcza się możliwość skrócenia czasu gry za porozumieniem stron, nie mniej jednak niż 2 x 30 minut.
2. Przed każdym meczem drużyny powinny się powitać i wylosować strony boiska.
3. Wszystkie mecze będą rozgrywane w składach 6 osobowych (bramkarz + pięciu graczy w polu). W przypadku gdy jedna z drużyn nie będzie dysponować pełnym składem może wystąpić w osłabieniu jednak nie większym niż 2 osoby.
4. Zmiany zawodników dokonywane w trakcie trwania spotkania są "hokejowe" i bez żadnych ograniczeń. Wszystkie zmiany dokonuje się wyłącznie w środkowej strefie boiska w przerwach w grze.
5. Za dotknięcie piłki ręką w polu karnym dyktowany jest rzut karny. Za dotknięcie piłki ręką poza polem karnym dyktowany jest rzut wolny - pośredni. Celowe użycie rąk do zasłonięcia twarzy i innych wrażliwych części ciała kwalifikuje się jako "ręka nieumyślna" i nie podlega karze.
6. "Murek" przy rzutach wolnych ustawiamy 4 metry od piłki.
7. Pole karne ma wymiary 8 metrów długości i 9 metrów szerokości. (jeżeli jest taka możliwość, to gospodarz meczu powinien je zaznaczyć). Rzuty karne wykonywane są z odległości 7 metrów od linii bramkowej.
8. Nie obowiązuje wykonywanie przez bramkarza lub innego gracza z pola tzw. "piątki".
9. W rozgrywanym spotkaniu nie obowiązują "spalone".

10. Wszystkie drużyny po swoich spotkaniach zobowiązane są do posprzątania po sobie wszelkich śmieci i umieszczenia ich w miejscu przeznaczonym na odpady.


§ 6

1. Gospodarzem spotkania jest drużyna rozpisana w terminarzu na pierwszym miejscu w danej parze kolejki.
2. Gospodarz spotkania jest zobowiązany do zaznaczenia linii boiska oraz linii pola karnego wapnem, zawieszenia przed i zdjęcia siatek na bramkach po spotkaniu oraz odniesienia ich po meczu do magazynu. Dopuszcza się możliwość przerzucenia tych obowiązków na gospodarza kolejnego meczu w tym dniu za porozumieniem stron.
3. Gospodarz spotkania jest zobowiązany do dostarczenia na mecz piłki do gry w piłkę nożną. Sankcją za brak piłki lub posiadanie piłki nie nadającej się do rozegrania nią meczu jest walkower na korzyść drużyny gości.
4. W sytuacji zniszczenia piłki (przebicia) podczas gry dopuszcza się przerwę techniczną na sprowadzenie piłki zastępczej bądź dokończenie spotkania w innym terminie. W tym przypadku z braku porozumienia stron co do nowego terminu spotkania rozstrzyga Prezes.
5. Każda drużyna musi mieć określony kolor koszulek a zawodnicy biorący udział w spotkaniu (poza bramkarzem) muszą mieć ujednolicone kolorystycznie stroje.
6. W przypadku konfliktu koloru koszulek drużyna gości zobowiązana jest wystąpić w rezerwowym zestawie kolorystycznym.
7. W przypadku gdy jedna z drużyn nie posiada ujednoliconych kolorystycznie koszulek, drużyna przeciwna (pokrzywdzona) ma prawo domagać się ujednolicenia koloru koszulek lub gry tej drużyny bez koszulek a w przypadku nie spełnienia tego wymogu zgłasza to Prezesowi w celu podjęcia decyzji o walkowerze dla drużyny pokrzywdzonej. Jedynie w szczególnych przypadkach Prezes może zadecydować o przełożeniu spotkania na inny termin dogodny dla obu drużyn, a w przypadku braku porozumienia w tej kwestii na termin dogodny dla drużyny pokrzywdzonej.
8. W razie niestawiennictwa drużyny w wyznaczonym terminie drużyna obecna na boisku po 15 minutach otrzymuje walkowera. W przypadku niestawiennictwa w wyznaczonym terminie obu drużyn, obie drużyny zostają ukarane walkowerem. Dotyczy to również sytuacji, gdy mecz miał być rozegrany w innym terminie wyznaczonym za porozumieniem stron. Sytuację taką należy niezwłocznie zgłosić Prezesowi.
9. Obydwie drużyny przeciwne w przypadku zmiany terminu rozegrania spotkania za obopólnym porozumieniem stron, powinny w tym dniu ustalić nowy termin spotkania i powiadomić o tym fakcie Prezesa osobiście, telefonicznie bądź mailem. Wszystkie zaległe mecze powinny być rozegrane do dwóch tygodni od daty ustalonej w terminarzu rozgrywek, pod rygorem ukarania obu drużyn walkowerem. Jedynie w szczególnych sytuacjach niemożliwości rozegrania w tym terminie meczu Prezes może zadecydować o przedłużeniu terminu dwutygodniowego nie dłużej jednak jak o następne dwa tygodnie.
10. Powołanie przynajmniej 3 zawodników do reprezentacji Dzielnicy na Spartakiadę Dzielnic obliguje drużynę która nie może rozegrać w związku z tym spotkania w terminie zgodnie z terminarzem do zmiany terminu rozegrania spotkania na dogodniejszy za obopólną zgodą zainteresowanych drużyn do dwóch tygodni od daty ustalonej w terminarzu rozgrywek. O fakcie tym należy niezwłocznie poinformować Prezesa. Stosują się odpowiednio przepisy ust. 8 niniejszego paragrafu.
11. Wykluczenie drużyny z rozgrywek powoduje anulowanie wszystkich punktów i bramek zdobytych na tej drużynie przez inne drużyny oraz nie sklasyfikowanie drużyny wykluczonej w końcowej tabeli.

ZASADY PUNKTACJI I TWORZENIA TABELI

§ 7

1. Każda drużyna rozgrywa z pozostałymi drużynami dwa spotkania, jako gospodarz i jako gość.
2. Za każde rozegrane spotkanie przyznaje się liczbę punktów w zależności od uzyskanego wyniku: 3 punkty za zwycięstwo; 1 punkt za spotkanie nierozstrzygnięte (remis); 0 punktów za spotkanie przegrane;
walkower: 3 punkty + bramki 3-0.

§ 8

1. Kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów.
2. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

- przy dwóch zespołach:

a) liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami;
b) przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn;
c) przy dalszej równości, według obowiązującej reguły, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są "podwójnie", korzystniejsza różnica między zdobytymi a utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn;
d) przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek;
e) przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu;
f) w przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów są zespoły zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli, stosuje się wyłącznie zasady określone w punktach a, b i c, a jeżeli one nie rozstrzygną o kolejności w tabeli, zarządza się spotkanie dodatkowe pomiędzy tymi drużynami.

- przy więcej niż dwóch zespołach wprowadza się dodatkową punktację spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się kolejno zasadami podanymi w punktach a, b, c, d oraz e.

ALL RIGHTS RESERVED - COPYRIGHT (C) 2003 BY MASTER THE CYBORG